Een terugblik op het Smart City World Expo Congress in Barcelona

Mijn ervaring met grootschalige exposities beperkte zich tot voor kort uit evenementen als Batibouw en het Autosalon. Ik kon me met andere woorden weinig voorstellen bij een Smart City conferentie. In het gezelschap van een select groepje collega's uit ons team van de publieke sector zakten we met een flinke dosis leergierigheid af naar Barcelona om 's werelds grootste Smart City expo mee te maken.
Wannes Beets

Binnen onze groep had iedereen op voorhand zijn eigen programma opgemaakt om collectief zoveel mogelijk inspiratie op te doen. Zo konden we ‘s avonds discussiëren over elkaars opvattingen. Wetende dat de expo rond de 25.000 bezoekers trok, 1.010 exposanten verzamelde en meer dan 400 sprekers op het podium plaatste, was het eenvoudig om een opdeling te maken tussen de collega’s.

Aangekomen op het congres heerste er een collectief gevoel van verbazing toen we de weg naar de juiste hal niet vonden. Je zou kunnen verwachten dat een expo over smart cities zich dusdanig ‘smart’ organiseert dat iedereen zijn weg gemakkelijk terugvindt. Niet dus… Maar goed dat het coördinatievermogen van het menselijk brein vrij snel in staat is om een grondplan van drie zalen te memoriseren.

Inhoudelijk was de conferentie een voltreffer. De knap ingerichte conferentieruimtes werden opgedeeld per thema, waar sprekers uit de hele wereld met elkaar in discussie gingen om hun visie en expertise toe te lichten. Ik was voornamelijk terug te vinden in de zalen waar ‘Inclusieve en delende steden’, ‘Mobiliteit’ en ‘Stedelijk milieubeleid’ de rode draad doorheen de lezingen vormden.

Op dergelijke exposities krijg je een karrenvracht aan innovaties te zien waar je alleen maar met grote ogen naar kan kijken. Het is haast onvoorstelbaar dat de technologie zo ver staat en al zo veel antwoorden kan bieden op de actuele problematieken. Toch is het de waarheid. De technologieën en producten die innovatieve firma’s ontwikkeld hebben zijn adembenemend. Gaande van slimme zelfrijdende wagens over slimme straatverlichting tot het ontwikkelen van een hele wijk waar alles aanwezig is waar je maar aan kan denken bij het begrip Smart City.

Mede door het hoge tempo aan lezingen en de fantasierijke innovaties duurde het even om tot reflectie te komen. Ik stel mezelf de volgende vraag: wat is nu de fundamentele uitdaging voor de maatschappij van morgen en hoe kan ik daartoe bijdragen?

Dat de technologie een sleutelrol zal spelen staat buiten kijf. Ze staat ons bij om de uitdagingen van vandaag te trotseren, maar het woord ‘bijstaan’ spreekt voor zich: de mens blijft aan het stuur van deze uitdagingen. Zo lang we ons individueel gedrag en onze individuele keuzes niet aanpassen, zal verandering niet optreden. Het moet mogelijk zijn om individueel een versnelling hoger te schakelen zonder te moeten wachten op nieuwe technologische snufjes.

We zijn allemaal individueel verantwoordelijk voor ons eigen gedrag, maar ik ben ervan overtuigd dat we zowel tijdens als na het werk elkaar sterk kunnen beïnvloeden!

Bedankt voor het lezen

Delen blog